Poprvé v MŠ

Poprvé v MŠ

 

    Vstup do mateřské školy je pro děti a jejich rodiče velkou změnou. Tato změna s sebou přináší spoustu zážitků a nových pocitů, se kterými se dítě mnohdy ještě nesetkalo - vstup do neznámé budovy, vstup mezi cizí lidi (děti i dospělé), dítě se musí přizpůsobit novému režimu, naučit se komunikovat s „novou autoritou“ paní učitelkou a je odloučeno od rodičů.
 
    Každé dítě na tyto nové pocity reaguje individuálně – některé pláčem, některé volí formu protestu (vztek, agrese), jiné se zapojí bez problému.
 
    Často se děti do mateřské školy těší, počáteční fáze vstupu do školky proběhne dobře, ovšem po několika dnech, když dítě pochopí pravidelnost docházky začne reagovat jinak. Buďte trpěliví, Vaše trpělivost a podpora pomůže dítěti překonat počáteční obtíže a bude do školky chodit rádo.
 
Jak dítěti pomoci?

 

 • Přibalte mazlíčka na spaní.
(Dovolte dítěti, aby si vzalo do školky svého oblíbeného plyšáčka. Jedná se o hračky, ke kterým mají citové pouto a často jim výrazně pomáhají urychlit adaptaci na nové prostředí)
 • Používejte stejné rituály
(Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.)
 • Rozlučte se krátce
(Loučení dlouze neprotahujte, někdy totiž loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte)
 • Buďte citliví a trpěliví
(Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo, pochvalte dítě, jak je šikovné, že se ve školce zapojuje do činností)
 • Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte
(Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností - vy práci, vaše dítě školku)
 • Komunikujte s učitelkou
(Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát, komunikace by měla probíhat při odchodu z MŠ, dítě je už s Vámi a je klidnější)
 • Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte a pozitivně ho motivujte
(Neříkejte doma dítěti, že chápete, jaké to muselo být strašné vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo)

 

Co byste nikdy neměli dělat ...

 

 • Nenechte se obměkčit - buďte důslední
(Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém)
 • Nestrašte své dítě školkou - "počkej, ve školce ti ukážou"
(Za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte)
 • Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská.
(Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také. Rodič musí být dítěti oporou.)
 • Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout