Co umět při nástupu do MŠ

Alespoň částečně se svlékat a oblékat

• Na procházku se chodí každý den, kromě dnů s extrémními teplotami a dnů s velmi nepříznivými podmínkami, proto je velmi důležité, aby i tříleté dítě umělo alespoň základy samo.
  • Zapínání knoflíků, zavazování tkaniček není nutné umět.
  • U předškoláků se pomáhá s učením zavazování.

Sedět po dobu jídla u stolečku, používat lžíci a pít z hrnečku nebo ze skleničky

• Je důležité, aby už doma před nástupem dítěte do MŠ, dítě zvládalo po dobu oběda sedět na místě a nepobíhat po místnosti.
  • Dítě by mělo samo držet lžíci a samo se najít.
  • Dítě by se mělo umět samo napít z hrnečku.

Používat toaletu

• Dítě by mělo umět samo rozpoznat, kdy potřebuje jít na WC, samo se umět svléci. U malých dětí utírají zadeček zaměstnanci školky.
  • Samozřejmě není vůbec žádná výjimka, když se tříleté dítě ve školce počůrá. Má na to ještě nárok.

Umývat si ruce a utírat se do ručníku

• Dítě by mělo být navyklé umývat si ruce nejen po použití toalety, ale i před jídlem a po jídle.

Setrvat s činností 5 až 10 minut

• Ve školce si děti pouze nehrají, ale s paní učitelkou zpívají, zkoušejí divadélka na besídky, malují a vyrábějí, hrají kolektivní hry…
  • Proto je nutné, aby i malé dítě umělo alespoň pět minut u nějaké věci setrvat. Není dobré zase pro starší děti, aby je neustále ve všem malé děti rušily, omezovaly apod.

Chodit po schodech s přidržováním se zábradlí

• Dítě by mělo umět chodit po schodech.

Snažit se uklízet hračky

• Děti mají čas na hraní každý den. Dítě by mělo znát  pojem uklidit si pokojíček. Většina malých dětí to pochopí velmi brzy při sledování ostatních dětí. Samozřejmě paní učitelka pomáhá.

Být zvyklé na to, že maminka - tatínek se vzdálí a zase se vrátí

• Některé děti poplakávají, ale je to zcela normální. Po určité době pochopí a zvykne si na to, že tráví čas ve školce, zapojuje se do kolektivu a nepláče.

Reagovat na pokyn - přijít, podat, počkat, sednout si

• I malé dítě by mělo mít respekt k dospělému.
  • Dítě se ve školce učí slušnému chování, při pomoci se učí poděkovat, učí se o něco slušně poprosit.
  • Rodič by měl být dítěti oporou -  ale ne otrokem.